Czy pomagacie w zimie... głodnym ptakom? Czekamy na zdjęcia Waszych karmników!

Dokarmianie ptaków zimą ma sens tylko wtedy, gdy robimy to z głową, zgodnie z zasadą, że lepiej nie robić nic, niż zaszkodzić. Podstawowe zasady głoszone przez ornitologów są jednak proste.

Nie należy karmić ptaków wodnych (kaczki, łabędzie) zepsutym pieczywem (chleb stary, skwaśniały lub - co gorsza - spleśniały powoduje schorzenia przewodu pokarmowego ptaków, prowadząc nawet do śmierci), ani pieczywem solonym (sól w przypadku ptactwa jest bardzo szkodliwa). Można natomiast dawać pieczywo suche, pod warunkiem, że świeże i rozdrobnione lub płatki owsiane, a także gotowane warzywa i ziemniaki - w takiej jednak ilości, aby wszystko za pierwszym razem zostało całkowicie zjedzone.

Drobne ptaki wróblowate (sikory, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion (np. słonecznika, prosa, pszenicy, owsa) - pod warunkiem, że jest to pokarm naturalny, czyli nie prażony, solony czy słodzony. Zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu również jest dobrym sposobem - gotowe kulki tego typu w woreczkach z siatki można kupić w sklepach zoologicznych. Sikory i dzięcioły nie pogardzą kawałkami niesolonej słoniny. Trzeba jednak pamiętać, by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie, gdyż po tym czasie jest zjełczała i szkodzi ptakom.

Jeśli wieszamy karmnik, zwłaszcza dla drobnych ptaków, na ten cel należy wybrać miejsce niezbyt bliskie gęstych krzewów, w których uwielbiają skrywać się polujące na nie koty, a potem systematycznie go uzupełniać w prowiant i dbać o jego czystość, usuwając resztki pokarmu oraz ptasie odchody. Lepiej jest też dokarmiać ptaki w kilku mniejszych karmnikach niż jednym dużym. [ekoistka.pl]

Warty uwagi jest następujący fragment książki "Pomagamy ptakom" dra Andrzeja Kruszewicza: Najważniejsze to rodzaj i jakość pokarmu. Zdarza się, ze ludzie oferują ptakom spleśniały chleb, resztki ciast, zepsute kasze czy stęchłe ziarno. Głodne ptaki wszystko zjedzą, ale efekty takiej "pomocy" mogą być tragiczne. Sikorom poza tradycyjnym kawałkiem słoniny możemy serwować nasiona słonecznika - łuskane lub w łupinach - i konopie. Pamiętajmy, że słonina musi być surowa, bez przypraw. Trzeba ją zdejmować przy temperaturze powyżej zera, gdyż wtedy szybko jełczeje i staje się szkodliwa. W miejscach dokarmiania wróbli i mazurków odpowiednie są rożne odmiany prosa, drobne kasze i łuskany słonecznik, a tam gdzie występują sierpówki, gołębie, kawki i gawrony, można wysypywać grube kasze, pszenicę, a także pokrojone w 1-centymetrowa kostkę czerstwe, białe pieczywo. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się dzwońce, to w okresie najsilniejszych mrozów wysypmy im nieco konopi i słonecznika. A w przypadku odwiedzin stadka trznadli, dajmy nieco prosa, łuskanego owsa czy płatków owsianych. Kosy i kwiczoły możemy dokarmiać pokrojonymi rodzynkami, daktylami, morelami czy kawałkami jabłka, jeżeli mróz nie jest zbyt tęgi.

Gdy już podejmiemy się dokarmiania, należy przeprowadzać je systematycznie, przez cały okres zimowy, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się do naszych dobrych serc. Aby dokarmiać ptaki, wcale nie potrzeba kupować profesjonalnego karmnika! Czasem wystarczy odrobina chęci oraz praktyczności, by pomagać naszym ćwierkającym przyjaciołom, jak choćby na zdjęciu poniżej.

Dokarmiacie ptaki, macie karmnik w ogrodzie, za oknem czy na balkonie? Prześlijcie na adres poczty elektronicznej redakcji Twoich Wiadomości opisane zdjęcia (redakcja@twojewiadomosci24.pl), które następnie z przyjemnością opublikujemy na łamach portalu. Zapraszamy Was także do dzielenia się własnymi doświadczeniami i wrażeniami związanymi z dokarmianiem ptaków w komentarzach! 

Ci, którym szczególnie na sercu leży dobro ptaków powinni natomiast odwiedzić i zapoznać się z treścią strony Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Jest to miejsce wypełnione ciekawostkami, ważnymi wskazówkami oraz wiadomościami dotyczącymi ptactwa w Polsce i Europie. Opłacając roczną składkę w wysokości 60 złotych można stać się członkiem indywidualnym Towarzystwa, do czego gorąco zachęcamy! 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (ilość głosów 4)
Dodaj do

Drodzy Czytelnicy Tematu Tygodnia!

Na nadchodzący poniedziałek (tj. 13.2.2012) przygotowywaliśmy kontynuację... Zobaczymy jak ptaki dokarmiają zimą olsztyńskie przedszkolaki! Tymczasem nadal wyczekujemy Państwa ciekawych komentarzy!

Pozdrawiamy serdecznie, Temat Tygodnia

Kochany Temacie Tygodnia!

Wstyd mi się przyznać, lecz... obecnie nie dokarmiam. Mieszkam pośród czeredy sprytnych, półdzikich kotów, które polują nie dla zabawy i nie dla zaspokojenia swojego łowieckiego instynktu, lecz autentycznie dla przeżycia. Któryś spryciura nawet upolował mojego bastarda w klatce tuż za moimi plecami, sic! U nas kocury siedzą na słupkach płotów i pilnie lustrują okolicę, nie przepuszczając żadnemu stworzeniu. Dwa nawet zaprzyjaźniły się z sarnami i wiernie im towarzyszą, a ja tylko pstrykam i zachodzę w głowę nad rodzajem ich koegzystencji - nie jest to bowiem ani symbioza ani komensalizm ani mutualizm. A więc może jakiś dziwny rodzaj protokooperacji? Ale to temat odrębny, więc wracam do ptaków. 

Dla ptaków jedyne co mogłam zrobić, to nabyć szczeniaka i wyszkolić go na "psa na koty". I jest! Niedługo za kotem będzie zwinnie hipkał po płotach i jabłonkach. :DD  A nie dokarmiam nie tyle z powodu kotów (można to zorganizować tak, by kotom uniemożliwić świeże danie) lecz z powodu kilkudniowych a nawet i tygodniowych wyjazdów m.in. na narty. Niestety, dokarmiane ptaki przestają szukać pożywienia i jeśli zaczniemy, to musimy dokarmiać już całą zimę stale i systematycznie. Inaczej padną.

Ale swoją "bezduszność" wobec moich miejscowych pierzastych rekompensuję suchą karmą wysypywaną gołębiom w mieście, gdyż wydaje mi się, że one mają trudniejsze życie niźli ich skrzydlaci bracia poza miastem. We wszystkim co robimy dla zwierząt, musi być rozwaga i znajomość ich natury. Swoją bezrozumną dobrocią można wyrządzić im więcej szkody niż udzielić pomocy. [O tym pięknie napisałeś, dlatego nie rozwijam tematu.]

Pozdrawiam - gra.

na to nagranie jedzących

na to nagranie jedzących ptaszków z youtube nie mogę się napatrzyć! w każdej wolnej chwili zaglądam tutaj sobie pooglądać ten filmik , coś pięknego. ja niestety nie mam karmniczka ale sie poprawię

Dziękujemy...

Pani Halino, Panie Tadeuszu!

Trzeba przyznać, że nadesłane przez Państwa zdjęcia są niezwykle naturalne i autentyczne! Dziękujemy w imieniu ptaków za ich dokarmianie. I liczymy jeszcze na tego dzięcioła, Panie Tadeuszu... Miejmy nadzieję, że zechce on jeszcze powrócić na balkon.

Pani Grażyno - robi Pani urzekająco piękne zdjęcia! Czy możemy liczyć na dokarmiane ptaki w Pani obiektywie?

Pozdrawiamy serdecznie, Temat Tygodnia

Ładne

pochrupawszy herbatniczki, oglądam piękne te zdjęcia jak dokarmiacie ptaki

Jadlodajnia...:)

Zaczynam dzien od obserwowania zza firanki, kto to dziś do jadlodajni zajrzal?...Sikorki to juz stale bywalczynie, ale zaglądają tez kwiczołki, ktorym owoce dzikiej róży smakują...gile i ostatnio - ku mojej radości - na chwilkę zawitał do ogrodu zielony dzięciol ...:)

Cieszę się, ze fotka przypadła do gustu:))Pozdrawiam serdecznie:)

Tak, tak

Moje zdjęcia to te ze słoninką powieszoną na balkonie. Nie mogę odżałować dzięcioła. Pozdrawiam Ciepło - zimą, ciepła nigdy za wiele. Tadeusz.

Tak, domyśliłam się

Tak, domyśliłam się, nawet wypociłam sążnisty komentarz na cześć wolontariuszy, lecz ten ptasim zwyczajem wyfrunął (chyba w Kosmos, bo już nigdzie go nie widać), dlatego wytężyłam mózgownicę, by nieco obszerniej odnieść się do kwestii wklejania fotek. Tekst już leży w moderacji.

Dziękuję i pozdrawiam cieplutko, choć paluchy mi zgrabiały - gra.

Pani Grażyno, wg mnie pana

Pani Grażyno, wg mnie pana Tadeusza zdjęcia, to te z taką duuuużą słoninką. Ale, niech pan Tadeusz to potwierdzi, bo może się mylę.

Pozdrawiam GRONO o pięknych sercach, pełnych dobroci dla ptaszków :) Z ukłonami Jan

Owieczko Guswi!! Aż takim

Owieczko Guswi!!
Aż takim osłem nie jestem, który nie zna zasad ortografii :)
To złośliwość klawiatury, która gra ze mną w ciuciu-babke, podobnie jak Ty zresztą :)

Ale nie ma tego złego, przynajmniej zwróciłaś na Osiołka uwagę. Zapraszam Cię na Łąkę!!  Wiosną ma się rozumieć :-)))) I wszystkie ptaszki niech przyfruną, "ptasznik" będzie pełen żarcia!! A dla Ciebie specjalny OBRÓG!!

Jeszcze się Okaże!! ha ha że dobrana z nas para :))))

 

Osiołku Braswi! Jak co to

Osiołku Braswi!
Jak co to przyfrunęły, a nie jak piszesz przywrunęły.
Ale osiołkowi wybaczam :)) Kto jak kto ale Osiołek swoje prawa ma !

?

Czy zdjęcie zamieszczone na początku tekstu jest autorstwa Tadeusza? Obok bogatki widzę tam wielce przystojnego grubodzioba. Piękne!

Podziękowanie

Serdeczne dzięki! Dzisiaj nawet dzęcioł nas odwiedził, ale zanim wyciągnąłem aparat - odleciał.

już przywrunęły !! ;)

już przywrunęły !! ;)

Wysłałem

Witam!

Wysłałem na wskazany adres, ale nie widać, zeby ptaszki przyfrunęły.

Panie Tadeuszu!

Proszę wysłać zdjęcie na adres e-mail: redakcja@twojewiadomosci24.pl jako załącznik.

Powinno się udać!

Pozdrawiamy serdecznie, Temat Tygodnia

Nie umiem

Chciałem pokazać sikorki podczas skubania słoninki na śniadanko, ale w żaden sposób nie mogę znaleźć sposobu na wysłanie zdjęcia. Pokazuje mi się okienko z ramką na wpisanie URL i innych danych. Inne dane mógłbym wpisać, ale URL-a, na swoim komputerze nie wiem gdzie szukać. Wieczorem podejmę kolejną próbę. Na działce też powywieszaliśmy słoninkę i pod daszkiem posypaliśmy kaszki. Pozdrawiam.

Nie wiem czy wszyscy wiedzą

Nie wiem czy wszyscy wiedzą bo jest sposób na to żeby koty nie zjadały ptaków w karmnikach. W innych krajach bo w Polsce u nas to nie jest tak rozpowszechnione kotom domowym przywiesza się malutką opaskę z dzwoneczkiem na szyi. I kiedy te spryciaki nabierają rozbieg... dzwoneczek dzwoni... a ptaki odlatują! Warto może naszym kotom też dzwoneczki poprzypinać.

Jaka to ogromna przyjemność

Jaka to ogromna przyjemność dokarmiać ptaki! Ich urok, zwinność... tego nie da się opisać! Trzeba patrzeć i zachwycać się.

Pani Halino, zdjęcie

Pani Halino, zdjęcie przecudnej urody ... )) Pozdrawiam Sk

Ptaki

Pomagając ptakom - pomagamy sobie!

 

Temat jak najbardziej na

Temat jak najbardziej na czasie i podany de best !)) Dajmy z siebie coś ptakom ... ))

Postaram się sfotografować

Postaram się sfotografować mój karmniczek!