Kościół Parafialny w Giebułtowie k/Krakowa

Kościół Parafialny w Giebułtowie k/Krakowa, kolejnym przystankiem studyjnym uczestników spotkania ze sztuką pod nazwą „Szlak Renesansu w Małopolsce 2012”. Spotkanie zorganizowane było przez Willę Deciusa celem zwiedzania późno renesansowego kościoła parafialnego na terenie wsi Giebułtów k/Krakowa.

 Giebułtów to wieś leżąca w gminie Wielka Wieś powiat krakowski.  Położona jest zaledwie 2 km na północ od wielkiego Krakowa liczy zaledwie ok. 1.100 mieszkańców zajmujących się głownie rolnictwem na obszarze 448 ha.

Dojechać można autobusem komunikacji miejskiej MPK lini aglomeracyjnej nr 220 z pętli tramwajowej Krowodrza Górka lub własnym samochodem przez nowe Rondo Katynia w Krakowie kierunek Skała lub inna droga na Olkusz, Dąbrowa Górnicza.

 Z historii i badań archeologicznych tej miejscowość wynika, że stwierdzono o pochodzenia  pierwszych śladów osadnictwa na terenie Giebułtowa pochodzą z neolitu, z lat 4500-1650 przed naszą erą. Liczne wykopaliska na terenie dzisiejszego Giebułtowa pochodzą z przełomu I i II w. n. e, a także z IV i XI w.

Jedna z pierwszych wzmianek o Piotrze z Giebułtowa pochodzi z roku 1337. Z historii tej miejscowości na przestrzeni wieków wynika, że właścicielami Giebułtowa byli cystersi z Mogiły, klaryski z Krakowa, a w XVI i XVII wieku - ród Giebułtowskich.

 Kościół murowany p.w. św. Idziego w Giebułtowie pochodzi późno renesansowy,  nawiązujący do gotyku późnorenesansowego. Ufundowany został  przez Kaspra Giebułtowskiego w latach 1600-1604 z zespołem malowideł ściennych.Tuż przy Kościele - dzwonnica z drewnianym dachem.

Obecny kościół w Giebułtowie należy do Dekanatu Bolechowickiego w Archidiecezji krakowskiej.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim) i ( CC )

        

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Dodaj do