Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła?

8 grudnia 2022 Styl życia

Ważne jest, aby dokładnie rozważyć cechy i korzyści pompy ciepła przed jej zakupem. Profesjonaliści z branży mogą pomóc nam upewnić się, że wybieramy właściwy model. Ponieważ mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Za prawidłowe działanie pompy ciepła odpowiada firma, która ją zainstalowała.

Przed wyborem pompy ciepła należy skonsultować się z fachowcem, który zbierze następujące informacje:

  • Jakie są oczekiwania inwestora, czyli jakie funkcje mają spełniać pompy ciepła? Czy mają tylko ogrzewać budynek, czy będą również zapewniać odzysk ciepła, chłodzenie latem, ogrzewanie basenu, zdalne sterowanie? ).
  • Jakie są warunki lokalne? Wielkość terenu i rodzaj gleby na działce. Czy działka jest w trakcie zagospodarowania? Jeśli tak, to jaki system grzewczy jest planowany dla budynku? ).

Następnie na podstawie dostarczonych informacji fachowiec dobierze odpowiedni rodzaj pompy i akcesoriów. W następnej kolejności fachowiec dobierze moc urządzenia. Obliczenia OZC pomogą Ci określić moc Twojej pompy ciepła. Pozwoli również dobrać optymalną długość grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego dla każdego pomieszczenia. Nie każdy potrafi wykonać odpowiednie obliczenia. Do obliczenia OZC potrzebne będą takie dane jak powierzchnia użytkowa budynku lub kubatura, technologia budowy, ocieplenie ścian i dachu oraz liczba stałych mieszkańców. Dowiedz się więcej na https://klimasoft.pl/produkty/pompy-ciepla/4/

Dodatkowe informacje są pomocne w dopasowaniu pompy ciepła do naszych potrzeb. Należy wziąć pod uwagę, czy są osoby, które zużywają dużo ciepłej wody, czy istnieje potrzeba wyższych temperatur wewnętrznych, parametry powrotu i zasilania instalacji grzewczej (im niższe, tym oszczędniejsza praca instalacji grzewczej), czy będzie dostępna cyrkulacja ciepłej wody, czy budynek będzie w przyszłości rozbudowywany itd.

Zanim zdecydujemy się na pompę ciepła, warto wiedzieć, ile będzie kosztowała inwestycja i ile będzie kosztowała jej eksploatacja (zużycie energii elektrycznej). Obliczenia te opierają się na komputerowych programach do doboru wielkości, takich jak NIBE VPDIM, które można otrzymać od producentów pomp ciepła najlepszych marek.

Pompa ciepła

Czy pompa ciepła może zapewnić komfort cieplny budynku?

Wiele osób zastanawia się, czy pompa ciepła może zapewnić komfort cieplny w budynkach. Będzie, pod warunkiem, że urządzenie zostanie odpowiednio dobrane do zapotrzebowania na ciepło w budynku. Jeżeli pompa ciepła zostanie dobrana do ogrzewania 100% zapotrzebowania na ciepło budynku przy temperaturze zewnętrznej -20°C to moc grzewcza pompy ciepła może być niewystarczająca w przypadku spadku temperatury zewnętrznej poniżej temperatury obliczeniowej. Może być konieczne ogrzanie budynku grzałką elektryczną lub innym źródłem ogrzewania. To dodatkowe źródło może być uruchamiane przez automatykę pompy ciepła.

Jaki jest najbardziej efektywny czas pracy pompy ciepła?

Współczynnik efektywności (COP) jest miarą wydajności pompy ciepła. Pompa będzie pracować najbardziej wydajnie, gdy osiągnie najwyższą wartość. Co to jest COP? I jakie czynniki wpływają na COP pompy ciepła? Współczynnik efektywności (COP) to stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do mocy elektrycznej potrzebnej do jej napędu. Podaje się go zwykle w danych technicznych wg PN-EN 255 i PN-EN 14511 dla parametrów 0°C temperatura na wejściu do pompy ciepła z dolnego źródła i 35°C zasilanie instalacji grzewczej. Temperatury te są jedynymi zmiennymi mającymi wpływ na wartość COP. NIBE F 1245-10 kW, na przykład: 0/35 COPEN 255=5,03, 0/50 COP=3,39 i 0/35 COP=5,7.

Efektywność pompy ciepła jest większa, jeśli istnieje mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą, w której jest ona wykorzystywana (temperatura z dolnego źródła), a temperaturą, która jest do niej dostarczana.

Pompa ciepła będzie najlepiej współpracować z niskoparametrowymi systemami grzewczymi (ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe/ścienne; temperatura zasilania systemu grzewczego 35oC); oraz z dolnym źródłem, które ma wysoką średnią roczną temperaturę. Źródła naturalne mogą być stosowane w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Temperatura tych źródeł będzie się zmieniać w zależności od ich rodzaju i pory roku. Poniżej przedstawiono źródła naturalne, posortowane według źródła o najwyższej temperaturze:

  • woda gruntowa (8-12°C),
  • woda powierzchniowa i grunt i (-3°C do 5°C),
  • powietrze (-20°C do 30°C).
8 grudnia 2022 Styl życia

0 Komentarze